«میلاد عاشقی» از حفظ قرآن می‌گوید- مرور هر روزه آیات با وجود سختی دروس پزشکی
«میلاد عاشقی» از حفظ قرآن می‌گوید- مرور هر روزه آیات با وجود سختی دروس پزشکی

تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۱۰/۰۴
«میلاد عاشقی» از حفظ قرآن می‌گوید- مرور هر روزه آیات با وجود سختی دروس پزشکی

میلاد عاشقی، دانشجوی رشته پزشکی و رتبه نخست رشته حفظ کل در سی‌وچهارمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان گفت: حفظ آیات، بدون عمل به مفاهیم آن، هیچ نقشی در جذب دیگران به سمت و سوی معارف قرآن، نمی‌تواند داشته باشد.


به گزارش ایکنا؛ میلاد عاشقی، نماینده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سی‌وچهارمین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان سراسر کشور(آذرماه ۹۸، شیراز) موفق شد رتبه نخست رشته حفظ کل قرآن را به‌دست آورد.

وی متولد سال ۱۳۷۸ در تبریز و در حال حاضر دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی این شهر است. میلاد به دلیل فضای قرآنی که در خانواده‌اش حاکم بود، برای ورود به عرصه‌های قرآنی علاقه‌مند شد و مستمر در این راه گام برداشت.

عاشقی از سن هشت‌سالگی حفظ را آغاز کرد و پس از دوسال، موفق به حفظ کل قرآن شد. وی که به شیوه بصری حافظ کل قرآن شده، درباره این روش اظهار می‌کند: بعد از استماع تلاوت اساتید بزرگی چون خلیل الحصری و محمد صدیق منشاوی از طریق نوار کاست و لوح‌های فشرده، آیات را چندین بار تکرار می‌کردم. سپس صفحه را مانند عکس در ذهنم ثبت می‌کردم به گونه‌ای که طی این روش، شکل کلی از صفحات قرآن به ذهن سپرده و اول، وسط و پایان آیات در ذهن ثبت می‌شود و ماندگاری آن در ذهن نیز خیلی بیشتر از دیگر روش‌ها است و همان تأکیدی است که می‌گویند حتما باید برای حفظ از یک مصحف استفاده کرد.

وی که حفظش را مرهون همراهی و حمایت‌های والدینش به ویژه مادرش می‌داند، می‌گوید: همچنان هر روز حفظم را پس از مرور به مادرم تحویل می‌دهم با وجود اینکه خودشان حافظ قرآن نیستند، اما علاقه‌مند بودند که من آیات قرآن را درسینه‌ام داشته باشم.

میلاد عاشقی با اشاره به اینکه روزانه برای حفظ آیات جدید و مرور محفوظات گذشته نیز زمان دو ساعته می‌گذاشت، اظهار می‌کند: البته حفظم را بیشتر در موقع، بین‌الطلوعین که معنویت خاصی دارد و ذهنم در آن زمان نیز، بازتر بود و کمتر درگیر مسائل روزمره بودم، انجام می‌دادم.

وی در شهر تبریز از محضر اساتیدی چون احمد شریعت، محمدصادق زارعان و وحید غفران‌نیا بهره برده است و همچنین در محضر اساتیدی چون معتز آقایی، شهریار پرهیزکار و محمد عباسی، زانوی تلمذ زده است.

عاشقی درباره میزان فعالیت و حضور اساتید و مؤسسات قرآنی در شهر تبریز برای پرورش و تربیت حافظان و قاریان و برنامه آینده‌اش، اضافه می‌کند: تعداد اساتید و مراکز قرآنی در استان ما در سطح مطلوبی است، حداقل در رشته حفظ، اساتید بین‌المللی وجود دارند، البته جای کار برای بهتر شدن نیز هست و زمان بیشتری را برای مرور محفوظات خواهم گذاشت و در نظر دارم تا شاگردی اساتید بین‌المللی را بیش از پیش انجام دهم تا بتوانم با به‌کارگیری تجربیات و راه‌های آنها در سطح بین‌المللی نیز افتخارآفرین باشم.

عاشقی که در حال حاضر روزانه سه جزء را طی بازه زمانی دو ساعته مرور می‌کند، درباره مسابقات می‌گوید: هدف از حضورم در مسابقات، آشنایی و تعامل با دیگر حافظان قرآن و دریافت تجربیات بیشتر و ثابت قدم بودن در این راه است. البته مسابقات هیجان خاص خودش را دارد.

میلاد، در مؤسسه قرآن و عترت نور تدریس دارد و موفقیت در کنکور و رسیدن به این نقطه فعلی از فعالیت علمی و زندگی‌اش را مرهون برکات قرآن در زندگی‌اش می‌داند. وی درباره تشویق دوستانش برای ورود به این عرصه، بیان می‌کند: سعی کردم با عمل خودم، دیگران را جذب کلام وحی کنم. از حافظان قرآن، انتظاری جز عمل بر اساس آموزه‌های قرآن و همچنین نهادینه کردن آن در زندگی و مشی و عمل‌شان نمی‌رود. اگر این انتظارات برآورده شود، می‌تواند بهترین مشوق برای دعوت دیگران به این زمینه باشد.

وی ادامه می‌دهد: یک حافظ قرآن باید مروج فرهنگ قرآنی باشد. هدف از حفظ آیات کلام وحی، حفظ ما از غفلت‌ها، گناه‌ها و اشتباهات و ندانستن‌ها است. یک حافظ، بدون عمل به قرآن، هیچ نقشی در جامعه، جذب دیگران به سمت و سوی فراگیری قرآن نمی‌تواند داشته باشد.

این دانشجوی پزشکی حافظ کل قرآن از مسئولان می‌خواهد که فعالیت‌ها را در زمینه قرآنی ارتقا و افزایش دهند زیرا هرچه به این عرصه برسند و در این زمینه گام‌ برداند، قطعا پشیمان نخواهند شد و سعادت دنیا و آخرت را خواهند داشت.

کد خبر: ۳۸۶۴۱۳۰