اخبار فینال مسابقات سراسری قرآن اراک در صفحات معارفی رسانه‌ها
اخبار فینال مسابقات سراسری قرآن اراک در صفحات معارفی رسانه‌ها

تاریخ انتشار :۱۳۹۷/۰۷/۱۵
اخبار فینال مسابقات سراسری قرآن اراک در صفحات معارفی رسانه‌ها

گروه فعالیت‌های قرآنی ــ چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن در شهر اراک به مرحله فینال رسیده و امروز این مرحله انجام می‌شود و اخبار مربوط به این رویداد قرآنی مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است.


به گزارش ایکنا؛ خبرنگاران صفحات معارفی رسانه‌ها امروز ۱۵ مهرماه، با توجه به برگزاری فینال مسابقات سراسری قرآن در اراک سعی کردند که خبرهایی از این رویداد را منعکس کنند؛

 


تسنیم
صفحه دین، قرآن و اندیشه خبرگزاری تسنیم تا ساعت ۱۴ امروز تعداد پنج خبر منتشر کرده است که عناوین آنها عبارت از «ایران و عراق در برگزاری مراسم اربعین حسینی هماهنگ هستند»، «بررسی شبهاتی درباره واقعه محرم ۶۱هجری/ چرا ایرانیان در کربلا به یاری امام حسین(ع) نرفتند؟»، «نور اربعینی، عامل حضور انسان‌ها از سراسر جهان در کربلاست»، «اربعین حسینی مشت نهایی حزب‌الله بر پیکر استکبار جهانی» و «آئین اختتامیه سومین دوره مسابقه ملّی مقتل‌خوانی برگزار شد» هستند.
در بخش‌هایی از خبر اخیر آمده است: مراسم اختتامیه سومین دوره مسابقه ملّی آیین مقتل خوانی (سوگواره کلام خورشید) در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد. این مسابقه از سه بخش بخش کارگاه آموزشی و مرحله مقدماتی، مرحله نیمه نهایی و نهایی تشکیل شده است که به گفته سینا مومنی، دبیر مسابقه ملی آیین مقتل خوانی در این دوره ۱۹۳ ورودی در مسابقه ثبت شد که ۸۲ نفر در مرحله نیمه نهایی به رقابت پرداختند که بعد از اجرای مقتل در دو بخش منظوم و منثور، نه نفر به مرحله پایانی راه پیدا کردند و به رقابت پرداخته که توسط داوران (حجت‌الاسلام حسین فتحی، مهدی حسین زاده، سیدحسین متولیان، امیر سیاوش مرزبان، سید محمد سادات اخوی، حامد جوادزاده، زهیر توکلی) داوری شده و سه نفر به عنوان نفرات برتر و یک نفر به عنوان مقتل‌خوان برگزیده انتخاب شدند.
فارس
صفحه قرآن و فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری فارس تا ساعت ۱۴ امروز سه خبر را روی خروجی خود برده است و طبق روال روزانه در ابتدا ترتیل یک صفحه از قرآن با صدای شهریار پرهیزکار منتشر شده است و تیتر دیگر اخبار عبارت از «رقابت برترین حافظان و قاریان کشور برای کسب کرسی‌های بین‌المللی» و «آغاز آخرین روز مسابقات سراسری قرآن با رقابت فینالیست‌های حفظ کل قرآن» هستند.
در بخش‌هایی از خبر «رقابت برترین حافظان و قاریان کشور برای کسب کرسی‌های بین‌المللی» می‌خوانیم: مرحله نهایی مسابقات سراسری قرآن کریم از روز گذشته در مجتمع کوه نور اراک کار خود را آغاز کرد و آخرین مرحله از مسابقات در دو نوبت صبح و بعد از ظهر پی‌گیری شد.
مسابقات رشته‌های قرائت و حفظ کل قرآن از آن جهت اهمیت دارد که نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در مسابقات کشور‌های مختلف جهان اسلام از بین همین افراد انتخاب می‌شوند و برترین قاریان و حافظان کشور برای کسب جواز حضور در مسابقات بین‌المللی با هم رقابت می‌کنند. مسابقات فینال رشته حفظ کل در دو بخش درحال برگزاری است که بخش اول در صحن مسابقات است و شرکت‌کنندگان به دو سؤال داوران که از آیات متشابه پرسیده می‌شود، پاسخ می‌دهند. شرکت‌کنندگان در این مرحله در پاسخ به هر سؤال داوران دو صفحه تلاوت می‌کنند.
مسابقات امسال تفاوت‌های زیادی با رقابت‌های سال گذشته دارد. امسال شرکت‌کنندگان مرحله مقدماتی خود را چند ماه قبل در شهر قم گذراندند و تنها فینالیست‌ها به اراک آمدند درحالی که تا سال قبل همه برگزیدگان استانی به مرحله کشوری مسابقات می‌آمدند و در سه مرحله مقدماتی، نیمه‌نهایی و فینال با هم رقابت می‌کردند. به این ترتیب امسال تعداد شرکت‌کنندکان حدود یک سوم کاهش یافت. از این رو از استان مرکزی انتظار میزبانی شایسته‌ای می‌رفت که با توجه به نظم برگزاری مسابقات و رضایت شرکت‌کنندگان از اسکان، پذیرایی و شرایط برگزاری مسابقات می‌توان گفت این استان نمره قبولی را اخذ کرده است.
ایسنا
صفحه دین و اندیشه خبرگزاری ایسنا تا ساعت ۱۴ به انتشار پنج خبر پرداخته که عناوین آنها عبارت از «باید از ظرفیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در تبلیغ درست دین استفاده کرد»، «برپایی ۵۱ موکب برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی»، «ابعاد و اهداف نهضت قیام کربلا»، «خدمت رسانی ۲۴ ساعته به زائران پاکستانی از سوی این کشور در مرز میرجاوه» و «توصیه‌هایی برای بانوان مشتاقِ حضور در پیاده‌روی اربعین» هستند.
ایرنا
صفحه معارف خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز تا این ساعت امروز خبری را روی خروجی خود نبرده است.
باشگاه خبرنگاران جوان
صفحه قرآن و عترت این خبرگزاری تا ساعت ۱۴ به انتشار چهار خبر پرداخته که تیتر آنها عبارت از «زندگی نامه شهید محمدعلی حاتم زاده»، «برپایی ۵۱ موکب برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی»، «راه‌هایی که خداوند برای نجات از عذاب و رستگاری معرفی کرده است» و «حدیث امام باقر(ع) درباره بلا» هستند.
در بخش‌هایی از خبر «برپایی ۵۱ موکب برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی» ۵۱ موکب در هشت محور مهران، چزابه، شلمچه، سیستان و بلوچستان، کربلا، نجف اشرف، کاظمین و سامرا جهت خدمت‌رسانی زائران اربعین حسینی برپا می‌شود. در موکب‌الرضا(ع) اداره کل اوقاف خراسان رضوی، ۴۰ خادم افتخاری برای خدمت‌رسانی به زائران حضور خواهند داشت.
مهر
صفحه قرآن و متون دینی خبرگزاری مهر تا این ساعت به انتشار پنج خبر پرداخته که تیتر آنها عبارت از «نحوه رقابت بین حافظان کل در مسابقات سراسری قرآن»، «مؤسسات قرآنی مردم نهاد؛ پیشگامان حوزه فرهنگی»، «۶۳ هزارمدرسه ابتدایی، میزبان جشن آغاز آموزش قرآن»، «معنامحوری دریچه‌ای جدید به‌ روی با فکر خواندن است» و «نگاه متسابقین مسابقات قرآنی رقابتی نباشد» هستند.
در بخش‌هایی از خبر «۶۳ هزار مدرسه ابتدایی، میزبان جشن آغاز آموزش قرآن»، آمده است همزمان با روز جهانی کودک، جشن آغاز قرآن کلاس اولی‌ها در ۱۶ مهر ماه در سراسر مدارس ایران نواخته خواهد شد که اهمیت دبیران و مدیران آموزشی بیش از پیش در سوق و انگیزه‌بخشی کودکان به قرآن مورد توجه است. این جشن به صورت همزمان در روز دوشنبه ۱۶ مهرماه ۱۳۹۷ در ۶۳ هزار مدرسه ابتدایی، با حضور یک میلیون و ۲۹۶ هزار کلاس اولی و با همت ۴۰۰ هزار آموزگار و مدیر و معاون مدرسه برگزار می شود. اولین درس کتاب آموزش قرآن پایه اول ابتدایی «جشن قرآن» نام دارد که این کتاب در هفته دو ساعت(دو زنگ کامل) تدریس می‌شود و سایر پایه‌ها (دوم تا ششم ابتدایی) سه زنگ در هفته قرآن دارند.