رونمایی از سامانه بشارت در حاشیه مسابقات سراسری قرآن
رونمایی از سامانه بشارت در حاشیه مسابقات سراسری قرآن

تاریخ انتشار :۱۳۹۷/۰۷/۱۵
رونمایی از سامانه بشارت در حاشیه مسابقات سراسری قرآن

گروه مسابقات ــ در حاشیه چهل و یکمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم از سامانه بشارت با حضور جمعی از مدیران قرآنی کشورمان رونمایی شد.


به گزارش خبرنگار اعزامی ایکنا به اراک، مراسم رونمایی از «سامانه بشارت» شامگاه امروز ۱۵ مهرماه در سالن مسابقات سراسری قرآن کریم و با حضور محمدحسین محمدزاده، مدیر شبکه قرآن و معارف سیما، احمد ابوالقاسمی، مدیر رادیو قرآن و حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.
در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در سخنانی به بیانات مقام معظم رهبری در زمینه حفظ قرآن کریم طی سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: با توجه به آن فرمایشات، امسال دستگاه‌ها جمع شدند تا در زمینه حفظ جزء ۳۰ قرآن کریم در قالب طرح قرآنی بشارت ۱۴۵۲ اجماعی به وجود بیاید.
وی افزود: بخشی از طرح بشارت در فصل تابستان به مرحله اجرا درآمد و بخش‌های دوم و سوم نیز طی دو فصل پاییز و زمستان اجرایی خواهد شد. بر همین اساس، این طرح نیاز به یک سامانه جامع داشت تا مورد استفاده هدفمندتر قرار گیرد. لذا امشب از سامانه طرح بشارت رونمایی به عمل خواهد آمد.
در ادامه این مراسم، محمدحسین محمدزاده، مدیر شبکه قرآن و معارف سیما بیان کرد: به بهانه یک خدمت قرآنی در طرح ۱۴۵۲ که در آستانه دور جدیدی از این طرح در رسانه ملی و دیگر نهادها هستیم، در آخرین روزهای چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی طرحی پایه‌ریزی شد که بخشی از آن حمایت از طرح‌های فراگیر همچون حفظ قرآن کریم است.
وی در ادامه به علت و فلسفه نامگذاری این طرح اشاره کرد و پس از بیان تاریخچه‌ای از فعالیت‌های قرآنی رسانه ملی طی چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: ما در دهه اول انقلاب اسلامی شاهد راه‌اندازی رادیو قرآن به عنوان اولین شبکه رسانه ملی بعد از پیروزی انقلاب بودیم که در حوزه قرآن بوده است. اتفاق بسیار بزرگی که پایه‌ریز بسیاری از اتفاقات دیگر بوده است. در حال حاضر بسیاری از موسسات قرآنی و فعالیت‌هایی که در این عرصه صورت می‌گیرد، از برکات تاسیس این شبکه است.
محمدزاده به مشارکت رادیو قرآن در طراحی سامانه بشارت اشاره و اظهار کرد: در این سامانه بسیاری از مواد برنامه‌ای استفاده شده است که بخش قابل توجهی توسط دوستان ما در رادیو قرآن تدارک دیده شده است.
مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در بخش دیگری از صحبت‌های خود به دستاوردهای قرآنی رسانه ملی در دهه دوم انقلاب اسلامی اشاره و اظهار کرد: در دهه دوم انقلاب شاهد اتفاقات رسانه‌ای مهمی هستیم که یکی از آنها تاسیس رادیو معارف و دیگری شورای عالی قرآن بوده است.
محمدزاده با بیان اینکه در دهه سوم انقلاب شاهد راه‌اندازی شبکه قرآن هستیم، گفت: همچنین در این دهه شاهد تأسیس و ایجاد ساختار معارفی در شبکه‌های مختلف رادیو و تلویزیونی هستیم. در دهه چهارم نیز برخی رادیوها همچون رادیو معارف انگلیسی و رادیو ترتیل و ... راه‌اندازی شده است.
وی در ادامه یکی از اتفاقات مبارک سال ۹۷ در عرصه فضای مجازی را راه‌اندازی سامانه بشارت عنوان کرد و افزود: از امشب شاهد اتفاقات مهمی خواهیم بود. با وجود این سامانه، دیگر نگران فیلتر شدن اپلیکیشن‌های اجتماعی نخواهیم بود. ما در این سامانه یک شبکه اجتماعی که بزرگ‌ترین در نوع خود هست را شاهد خواهیم بود. بسیاری از کانال‌های مرتبط با آموزه‌های قرآنی و آزمون‌های قرآنی که برگزار شده و می‌شود، در این سامانه متمرکز خواهد شد.
محمدزاده در پایان به بیانات مقام معظم رهبری در بین بسیجیان طی روزهای اخیر اشاره و اظهار کرد: مقام معظم رهبری در آن دیدار از جوانان بسیجی خواسته بودند تا در عرصه فضای مجازی فعال باشند و ما بسیار خوشحال هستیم که خیلی زود در این عرصه گام برداشته‌ایم.
در ادامه نیز از نرم‌افزار بشارت رونمایی شد. این نرم‌افزار بر روی تمامی دستگاه‌های تلفن‌ همراه با هر سیستم عاملی قابل نصب خواهد بود.