تجلی سبک زندگی قرآنی در سلوک سیدمحسن موسوی‌بلده
تجلی سبک زندگی قرآنی در سلوک سیدمحسن موسوی‌بلده

تاریخ انتشار :۱۳۹۷/۱۰/۱۴
تجلی سبک زندگی قرآنی در سلوک سیدمحسن موسوی‌بلده

پیشکسوت قرآنی کشور در مراسم تجلیل از خدمات سیدمحسن موسوی بلده، مدرس پیشکسوت قرآنی کشور وی را الگوی تمام‌عیار سبک زندگی قرآنی معرفی کرد.


به گزارش ایکنا؛ آئین تجلیل از نیم قرن خدمات و فعالیت‌های قرآنی معلم و مدرس قرآن کریم، سیدمحسن موسوی بلده، عصر روز، چهارشنبه، ۱۲ دی‌ماه، با حضور مدیران و مسئولان شهرداری مناطق ۱۳ و ۱۴ تهران، سازمان فرهنگی، هنری شهرداری، تنی چند از پیشکسوتان جامعه قرآنی کشور و شاگردان این مدرس قرآنی در محل سالن آمفی‌تئاتر کوثر شهرداری منطقه ۱۳ برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که با اجرای هادی صلح‌جو، از مجریان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران همراه بود، پس از تلاوت آیاتی چند از کلام‌الله مجید توسط محمدرضا پورزرگری، قاری بین‌المللی قرآن کریم، مرتضی رحمان‌زاده، شهردار منطقه ۱۳ تهران، طی سخنانی ضمن خیرمقدم به تمامی حضار در مراسم به‌ویژه پیشکسوتان قرآنی، با بیان اینکه صحبت کردن در رابطه با استاد سیدمحسن موسوی بلده کار بسیار سختی است، گفت: ایشان شخصیت فرهیخته‌ای است که در خانواده کاملاً مذهبی و عامل به انجام دستورات مترقی دین مبین اسلام رشد و نمو کرده است.

رحمان‌زاده با بیان اینکه قرآن قانون اساسی و شعار اسلام است، ادامه داد: از برکات این کتاب انسان‌ساز به عنوان معجزه پیامبر اکرم(ص) این است که مسیر حرکت و راه سعادت را به انسان مؤمن و متقی نشان می‌دهد و در نهایت نیز یک انسان قرآنی می‌سازد. انسان عصر حاضر نیاز به دستورات و قوانین الهی را بیشتر از گذشته احساس می‌کند. بسیاری از قوانینی که در این دنیا وضع شده، ساخته ذهن انسانی است و ساخته ذهن انسان الزاماً نیک‌بختی، کمال و سعادت را به همراه نخواهد داشت.

شهردار منطقه ۱۳ تهران با بیان اینکه تنها کلام و احکام خداوند باری‌تعالی است که با فطرت و نیاز‌های روحی و روانی انسان عمیقاً در ارتباط است، افزود: این محفل برای پنجاه سال زحمت استاد موسوی‌بلده راجع به احکام الهی و قرآن برپا شده است و از خداوند متعال می‌خواهیم که به همه ما درک و فهم بیشتری از ظواهر و باطن قرآن اعطا کند، معارفی که استاد موسوی حتماً آن را درک کرده و به شاگردان خود نیز منتقل کرده است.

وی در پایان تصریح کرد: مجموعه شهرداری تهران همواره به صورت تمام‌قد در خدمت اساتید و مدرسان عرصه قرآن کریم به ویژه استاد موسوی‌بلده و شاگردان ایشان که انوار منور قرآن کریم را ترویج می‌دهند، خواهد بود.

در ادامه این مراسم، عباس سلیمی، پیشکسوت قرآنی کشور نیز در سخنانی با بیان اینکه عامل اصلی حضورم در این محفل وجود نازنین حضرت قرآن است، گفت: قرآن کریم کتابی است که باید برای شناخت بیشتر و معرفت نسبت به آن به عنوان کتاب زندگی و قانون اساسی انقلاب اسلامی از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

وی افزود: در جایگاه عظمت و منزلت این کتاب الهی همین بس که پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند «اَلْقُرْآنُ أَفْضَلُ مِنْ كُلِّ شَيْءٍ دُونَ اَللَّهِ؛ قرآن از همه چیز جز خدا بالاتر است». هنگامی که به آیات پایانی سوره مبارکه واقعه و سوگندی که خداوند متعال یاد کرده نیز می‌نگریم، مشاهده می‌کنیم قرآن کتابی است که ضامن خوشبختی و سعادت عالم بشریت است.

سلیمی ادامه داد: ضرورت تکریم قرآن براساس بیان پیامبر اکرم(ص) که فرمود «فَمَنْ وَقَّرَ اَلْقُرْآنَ فَقَدْ وَقَّرَ اَللَّهَ» به ما نشان می‌دهد که باید قرآن و قرآنیان را تکریم کنیم. ضرورت آموزش و فراگیری قرآن در فرمایشات مکرر معصومین(ع) از جمله این بیان زیبا و ارزشمندی که پیامبر(ص) فرمود «من علم رجلاً القرآن فهو مولاه؛ اگر کسی به دیگری قرآن آموزش دهد، مولای اوست» آمده است.

پیشکسوت قرآنی کشور با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) که فرمود «یَنْبَغِی لِلْمُؤْمِنِ أَنْ لَا یَمُوتَ حَتَّی یَتَعَلَّمَ الْقُرْآنَ أَوْ یَکُونَ فِی تَعْلِیمِهِ؛ سزاوار است که مؤمن نمیرد تا اینکه قرآن را یاد بگیرد و یا اینکه در حال یادگیری آن باشد»، بیان کرد: علی‌رغم چهار دهه فعالیت و تلاش، اگرچه در مقایسه با قبل از انقلاب موفقیت‌های بسیار ارزشمندی به دست آورده‌ایم، اما نتوانسته‌ایم تا در رابطه با وظایف خود در حدی که ملت نجیب و سرافراز ما قرآن را بدون غلط تلاوت کنند، دست پیدا کنیم و این مجاهدت و تلاش روزافزون همه اشخاص حقیقی و حقوقی در نهاد‌های مختلف قرآنی را می‌طلبد.

سلیمی ادامه داد: در باب توصیف مقام و عظمت معلم قرآن همین بس که بگوییم اولین معلم قرآن ذات اقدس الهی است. بر اساس فرمایش پیامبر(ص) همه موجودات زمین و آسمان برای معلم قرآن استغفار می‌کنند. از این مطلب نباید غافل شویم که در بیانات پیامبر اکرم(ص) و امام صادق(ع) گونه‌های مختلف قرآنیان معرفی شده‌اند و در یکی از احادیث مستند پیامبر(ص) و امام صادق(ع) قرآنیان را به سه دسته تقسیم کرده‌اند؛ دسته اول قرآنیانی هستند که از قرآن استفاده ابزاری می‌کنند و قرآن را برای رسیدن به دنیا و شهرت و مقامات و اهداف نازله دنیوی خرج می‌کنند.

وی افزود: دسته دوم کسانی هستند که حروف قرآن را حفظ می‌کنند، اما حدود آن را ضایع می‌کنند؛ یعنی همان کسانی که در شب قدر قرآن را در مراسم احیا بر روی سر می‌برند، اما فردای آن روز با عملکرد غلط معارف خود قرآن را زیر پا می‌گذارند. تمام کسانی که امروز به اهداف و آرمان‌های اسلامی خیانت می‌کنند، از همین دسته هستند. آن‌قدر این گروه از مدعیان قرآنی موجب ناراحتی معصومین(ع) هستند که ایشان این گروه را نفرین کرده‌اند و فرموده‌اند که «خدا نظیر این‌گونه قرآنیان را زیاد نکند». تنها یک گروه هستند که از وجاهت لازم نزد خدا و رسول(ص) برخوردار هستند و ایشان نیز کسانی هستند که در لسان روایات از آنان این گونه یاد شده که اندیشه، گفتار و عمل قرآنی دارند و خداوند متعال به برکت وجود آن‌ها بلا را از جامعه اسلامی دفع و شر دشمنان را از بالای سر امت دور می‌کند.

سلیمی با اشاره به اینکه استاد سیدمحسن موسوی بلده از مصادیق اتم این گروه سوم از قرآنیان است، بیان کرد: ایشان سید بزرگوار و از مدرسان بااخلاص و بی‌ریایی است که همه هستی خود را وقف و تقدیم قرآن کریم کرده است.