آغاز ثبت‌نام دوازدهمین دوره مسابقات سراسری خواهران دارالقرآن امام علی(ع)
آغاز ثبت‌نام دوازدهمین دوره مسابقات سراسری خواهران دارالقرآن امام علی(ع)

تاریخ انتشار :۱۳۹۷/۰۸/۰۲
آغاز ثبت‌نام دوازدهمین دوره مسابقات سراسری خواهران دارالقرآن امام علی(ع)

دوازدهمین دوره از مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) در بخش خواهران، طی روزهای ۲۴ تا ۳۰ آذرماه امسال در شهر مقدس قم برگزار می‌شود.


آغاز ثبت‌نام دوازدهمین دوره مسابقات سراسری خواهران دارالقرآن امام علی(ع)

دوازدهمین دوره از مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) در بخش خواهران، طی روزهای ۲۴ تا ۳۰ آذرماه امسال در شهر مقدس قم برگزار می‌شود.

به گزارش واحد رسانه‌ای مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، مرتضی نجفی قدسی، مسئول برگزاری مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) با اعلام خبر برگزاری مسابقات این دارالقرآن، اظهار داشت: این مسابقات قرآنی در پنج رشته حفظ کل، حفظ بیست جزء، حفظ ده جزء، قرائت و ترتیل‌خوانی قرآن کریم در دو مقطع سنی زیر شانزده سال و بالای آن ویژه خواهران برگزار خواهد شد.

وی افزود : این مسابقات از تاریخ شنبه 24 آذرماه آغاز و تا جمعه 30 آذرماه سال ۱۳۹۷ ویژه خواهران در قم برگزار خواهد شد.

نجفی قدسی گفت : ثبت نام این مسابقات در دو مرحله و بصورت اینترنتی است که زمان ثبت نام مرحله اول از روز شنبه ۱۲ آبان‌ماه آغاز شده و تا ساعت ۲۴ روز جمعه ۱۸ آبان‌ماه به مدت هفت روز ادامه خواهد داشت، ضمنا داوطلبان بایستی برای شرکت در این مسابقات، حتما دارای شماره حساب در یکی از شعب بانک ملت باشند و سپس به سایت مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) www.qdqat.ir مراجعه کرده و فرم‌‌های مربوطه ثبت‌نام را تکمیل و کد رهگیری دریافت کنند.

وی گفت: برای مرحله دوم ثبت‌نام که جهت تعیین نوبت روز و ساعت مسابقه می‌باشد نیز بایستی داوطلبان گرامی با در دست داشتن کد رهگیری مجددا از تاریخ جمعه ۲۵ آبان ماه تا ساعت ۲۴ روز دوشنبه ۲۸ آبان‌ماه در مدت ۴ روز به سایت مراجعه و نوبت حضور خود را تعیین کنند، یادآوری این نکته ضروری است که اولویت تعیین زمان براساس مراجعه به سایت است، از این رو افرادی که تمایل دارند روز و ساعت خاصی را انتخاب نمایند، بایستی زودتر به سایت مذکور مراجعه کنند.

مدیر دارالقرآن امام علی(ع) یادآور شد: متسابقین جهت چاپ کارت شرکت در مسابقه می‌توانند از تاریخ دوشنبه پنجم آذرماه به سایت مراجعه کرده و اقدام به چاپ کارت نمایند، زیرا در زمان حضور در مسابقات، داشتن کارت چاپ شده ثبت نام و همراه داشتن کارت ملی الزامی است.

وی افزود: پس از پایان مهلت ثبت نام، به هیچ عنوان زمان ثبت نام تمدید نخواهد شد و لذا داوطلبان سعی کنند در زمان تعیین شده برای ثبت نام همت نمایند.

نجفی‌قدسی گفت: با توجه به اینکه دارالقرآن امام علی(ع) در شعب مختلف خود در سطح کشور، حافظان دو جزء و پنج جزء را مورد تقدیر قرار می‌دهد، در مرحله سراسری رشته های مذکور وجود ندارد و رشته‌های حفظ منحصر به 10 جزء و 20 جزء و حفظ کل است.

وی تأکید کرد: در این دوره از مسابقات هر داوطلب تنها در یک رشته می‌تواند شرکت کند و همچنین افرادی که در دوره‌های قبل حدنصاب رشته‌های حفظ 10 جزء و 20 جزء را کسب کرده باشند در این دوره در همان رشته نمی‌توانند مجددا شرکت نموده و بایستی در مقطع بالاتر به رقابت بپردازند.

مسئول برگزاری مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) گفت: نفرات اول مسابقات سال‌های قبل تا دو سال در همان رشته نمی‌توانند شرکت کنند، مگر اینکه در رشته دیگری ثبت‌نام نمایند، همچنین این دوره از مسابقات مرحله فینال ندارد و لذا داوطلبان سعی کنند در همان مقطع مسابقات تلاش لازم را داشته باشند.

جوایز حد نصاب‌ها

وی تصریح کرد: در این دوره از مسابقات، کلیه حافظان کل قرآن کریم که حد نصاب 90 امتیاز را در صحت حفظ از یکصد امتیاز بیاورند، مبلغ 700 هزار تومان به عنوان هدیه دریافت خواهند کرد. همچنین حافظان بیست جزء و ده جزء در صورت اخذ حد نصاب 90 امتیاز از یکصد امتیاز در صحت حفظ، به ترتیب مبالغ 500 هزار تومان و 400 هزار تومان دریافت خواهند کرد.

نجفی قدسی افزود: داوطلبان رشته‌های قرائت و ترتیل قرآن نیز در صورت اخذ حد نصاب 75 امتیاز از یکصد امتیاز به ترتیب مبالغ 500 هزار تومان و 400 هزار تومان دریافت خواهند کرد.

وی اضافه کرد: کلیه حافظان قرآن در همه رشته‌ها در صورتی که حد نصاب حسن حفظ آنها بین ۸۵ تا ۹۰ باشد نیز نصف جوایز اعلام شده فوق را دریافت می‌کنند. همچنین قاریان و مرتلان قرآن، که حد نصاب امتیاز آنها از ۷۰ تا ۷۵ باشد نیز نصف جوایز اعلام شده را دریافت می‌کنند.

مدیر دارالقرآن امام علی(ع) تأکید کرد: مراسم اختتامیه روز جمعه شانزدهم آذرماه در محل دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار خواهد شد و جوایز نفرات برتر در این مراسم توسط یکی از مراجع عظام تقلید تقدیم خواهد شد.

جوایز نفرات برتر مسابقات

وی در خصوص جوایز نفرات برتر این مسابقات، اظهار داشت: نفر اول رشته حفظ کل مبلغ چهار میلیون تومان، نفر دوم مبلغ سه میلیون و پانصد هزار تومان و نفر سوم مبلغ سه میلیون تومان جایزه نقدی دریافت خواهندکرد.

نجفی قدسی افزود: در رشته حفظ بیست جزء قرآن نیز، نفر اول مبلغ سه میلیون تومان، نفر دوم دومیلیون و پانصد هزار تومان و نفر سوم دو میلیون تومان دریافت خواهند کرد. در رشته حفظ ده جزء نیز، نفرات نخست تا سوم به ترتیب مبالغ دو میلیون، یک میلیون و هفتصد و پنجاه و یک میلیون و پانصد هزار تومان دریافت خواهند کرد.

وی افزود: در رشته قرائت قرآن کریم نیز نفرات اول تا سوم به ترتیب مبالغ سه میلیون تومان، دو میلیون و پانصد هزار تومان و دو میلیون تومان دریافت خواهند کرد؛ همچنین در رشته ترتیل‌خوانی هم نفرات برگزیده اول تا سوم به ترتیب مبالغ دو میلیون تومان، یک میلیون و هفتصد و پنجاه هزار تومان و یک میلیون و پانصد هزار تومان به عنوان جایزه دریافت می‌کنند.

مسئول برگزاری مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) در پایان گفت: در مدت حضور داوطلبان در ایام مسابقات، پذیرایی کامل صبحانه ، ناهار و شام بعمل خواهد آمد و متسابقین در روز تعیین شده برای مسابقات که در کارت ثبت نام درج شده است در مجتمع یاوران مهدی واقع در جمکران قم اسکان خواهند یافت.

منبع: روابط عمومی دارالقرآن امام علی(ع)