گزارش فعالیت های قرآنی ویژه خواهران در گفتگو با «سرکار خانم رحمانی» مدیر واحد خواهران مؤسسه قرآنی احسن الحدیث
گزارش فعالیت های قرآنی ویژه خواهران در گفتگو با «سرکار خانم رحمانی» مدیر واحد خواهران مؤسسه قرآنی احسن الحدیث

تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۱۰/۱۹
گزارش فعالیت های قرآنی ویژه خواهران در گفتگو با «سرکار خانم رحمانی» مدیر واحد خواهران مؤسسه قرآنی احسن الحدیث

«سرکار خانم رحمانی» مدیر واحد خواهران مؤسسه قرآنی احسن الحدیث در مصاحبه با واحد روابط عمومی مؤسسه، از دوره های متنوع آموزش های عمومی و تخصصی قرآن کریم واحد خواهران در قالب کلاس های روخوانی، روانخوانی، فصیح خوانی، تجوید، صوت و لحن و دوره‌های تربیت معلم این رشته ها، کلاسهای «حفظ، مفاهیم، عربی، تفسیر» و همچنین نحوه ثبت نام، فرایند آموزشی، کلاسها، امتحانات، ارائه گواهی نامه و... در واحد خواهران مؤسسه قرآنی احسن الحدیث گفتند و از علاقمندان جهت شرکت در دوره های منسجم مؤسسه که باحضور اساتید برجسته کشوری برگزار می گردد، دعوت نمودند.


بسم الله الرحمن الرحیم

«سرکار خانم رحمانی»، از اعضای واحد اجرایی و مدیر واحد خواهران مؤسسه قرآنی احسن الحدیث می باشند که مدیریت برگزاری دوره های متنوع آموزش های عمومی و تخصصی قرآن کریم برای خواهران از دانش آموزی و دانشجویی تا خانم های خانه دار و حتی کم سواد و بی سواد را برعهده دارند. به مناسبت آغاز ترم جدید آموزشی واحد خواهران، خانم مطهری، خبرنگار واحد روابط عمومی مؤسسه قرآنی احسن الحدیث، مصاحبه ای را با ایشان درخصوص کلاسهای واحد خواهران، فرایند ثبت نام، روزها و نحوه برگزاری و... انجام داده اند که در ادامه می خوانید:

سرکار خانم رحمانی با عرض سلام و ادب خدمت شما؛ در مورد فعالیتهای اداری و آموزشی واحد خواهران توضیحاتی بفرمایید.
بسم الله الرحمن الرحیم؛ با سلام خدمت شما، واحد خواهران همه روزه، شنبه تا پنج شنبه از ساعت۸/٣٠ الی ١٢ فعال است در واقع واحد خواهران به دو بخش اداری و آموزشی تقسیم می شود که تست تعیین سطح تمام ورودی ها، برگزاری کلاسها، دعوت اساتید، محتوای آموزشی، امتحانات پایان ترم و... به عهده بخش آموزش است.

در واحد خواهران چه دوره ها و کلاسهایی و برای چه مقاطعی برگزار می شود؟
کلاسهای واحد خواهران در دو بخش حضوری و غیرحضوری (تلفنی) در رشته «قرائت» شامل کلاس های روخوانی، روانخوانی، فصیح خوانی، تجوید، صوت و لحن و دوره‌های تربیت معلم این رشته ها و همچنین کلاسهای «حفظ، مفاهیم، عربی، تفسیر» برگزار می شود. تمامی دوره ها از سال ٨۵ شروع شده و به لطف خداوند تا به امروز ادامه دارد که تقریباً ١٣سال از عمرآموزشی این کلاس ها می گذرد، در کنار رشته مفاهیم درس عربی (صرف و نحو مقدماتی)» تدریس می شود و همچنین کلاس جذاب و پربار تفسیر که بصورت «رایگان» در خدمت خواهران عزیز هستیم. روزهای پنج شنبه بصورت اختصاصی و ویژه، «کلاسهای دانش آموزی» برقرار است که شامل کلاسهای «قرائت و حفظ و تدبر در قرآن» در دو مقطع سنی «دبستان» و «دبیرستان، دانشجویی» می‌باشد فعلاً کلاسهای «تدبر در قرآن» برای دانش آموزان دبستانی در برقرار است.

فرمودید در واحد خواهران مؤسسه، دوره های «غیرحضوری» هم برگزار می کنید. نحوه برگزاری این دوره ها به چه صورتی می باشد؟
بله این کلاسها به صورت «تلفنی» انجام می شود و عزیزان «شهرستانی» یا «کسانی که امکان حضور در کلاس را ندارند» می توانند از این فرصت استفاده کنند. به این صورت که پس از ثبت نام از طریق سایت مؤسسه به نشانی www.ahsanolhadth.ir و یا طی ارتباط با شماره های تماس های مؤسسه 141و02133326140، بصورت تلفنی تعیین سطح انجام می شود و براساس سطح قرآن آموز، برای ایشان، استاد انتخاب می شود. مدت هر جلسه آموزش غیرحضوری، ١۵ الی ٢٠دقیقه است. این فرایند، ماهی چهاربار (هر هفته یکبار) انجام می شود که در صورت تمایل، می توان به دو جلسه افزایش داد.

میزان استقبال از کلاسهای غیر حضوری چطور بوده است؟
به شکر خدا، استقبال از این کلاسها خوب بوده و علاوه بر کلاسهای غیر حضوری، «کلاسهای خصوصی» هم در این واحد برگزار میشود.

«مدت هر ترم آموزشی» واحد خواهران و «هزینه ی کلاسها» به چه صورت است؟
ترمها قبلاً به صورت شش ماهه و در دو ترم بوده است که از مهر امسال، ترم ها سه ماهه یعنی پاییز، زمستان، بهار و تابستان شده است. هزینه ها بصورت ترمی است و با توجه به نوع دوره اعم از کلاسهای عمومی وتخصصی میزان شهریه متفاوت است. تعداد جلسات هر کلاس هم حدود 10 تا 12 جلسه و مدت هر کلاس حضوری هم متوسط 90 دقیقه می باشد.

در پایان هر ترم، مؤسسه به قرآن آموزان مدرک هم ارائه میکند؟
بله، بعد از امتحان، «گواهی پایان دوره» توسط مؤسسه صادر می شود که این گواهی نامه ها، همراه با «آرم سازمان تبلیغات اسلامی» می باشد.

درباره جلسه هفتگی واحد خواهران در روزهای یکشنبه در منزل استاد موسوی بلده هم توضیح بفرمایید.
استاد موسوی بلده از سال ١٣٨۵ تاکنون هر صبح جمعه از ساعت 8:30 تا 12:00 درمؤسسه احسن الحدیث جلسات «تجوید عالی»  برای برادران برگزار می کنند که این جلسه «تجوید تخصصی» برای خواهران هم، هر هفته روزهای یکشنبه از ساعت ١۶:00 تا 18:00 در منزل استاد واقع در چهار راه سرچشمه برگزار می شود. به لطف خدا، این کلاس بیش از ٣٠ سال است که بطور مستمر برگزار می شود.

خانم رحمانی شما به عنوان مسئولی که سالهاست در عرصه ی قرآنی فعالیت می کند، میزان استقبال از کلاسها و فعالیتهای قرآنی را چقدر میدانید؟
الحمدلله، ولی در مجموع راضی کننده نیست. علل مختلفی تأثیر گذارند یکی از آنها موازی کاری توسط برخی نهادها در منطقه است. کلاسهای قرآن، بدون متد آموزشی قوی اما بصورت رایگان برگزار می شود که سبب کاهش مراجعه کنندگان به مراکز تخصصی قرآن از جمله مؤسسه ی ما می شود، ضمن اینکه از نقاط قوت «مؤسسه قرآنی احسن الحدیث» این است که تمامی دوره های مؤسسه به صورت کاملا تخصصی، براساس درسنامه و باحضور اساتید برجسته کشوری و قاریان و داوران بین المللی و ممتاز، برگزار می شود.

برای تشویق و شرکت کردن جوانان و سایرین در مجموعه های قرآنی چه راهکاری دارید؟
اگر این باور را بوجود بیاوریم که «همیشه ودر هر شرایطی تا آخرین لحظه زندگیمان فقط قرآن و اهل بیت(ع) کمک حالمان هستند» شاید انگیزه شرکت در کلاسهای قرآنی بیشتر شود. اینجاست که توصیه می کنم که قرآن آموزان به جای رفتن به نهادهای متفرقه که در کنار آموزشهای دیگر، آموزش قرآن، یکی از کارهایشان است، به مؤسسات تخصصی و شناخته شده، رجوع نمایند وبراساس متد آموزشی مناسب، پیش بروند.

دوره یا کلاس جدیدی در حال برنامه ریزی می باشد که اجرا گردد؟
بله، ان شاالله کلاسهای «شناخت صحیفه امام سجاد(ع)» و «چهل حدیث امام(ره)» را شروع خواهیم کرد.

در پایان اگر نکته ای هست بفرمایید.
از زحمات شما در واحد روابط عمومی جهت انعکاس فعالیتهای واحدخواهران، تشکر می کنیم و امیدواریم بتوانیم با توسعه اطلاع رسانی درخصوص فعالیتهای مؤسسه خصوصاً دوره های آموزشی واحدخوهران، خدمات قرآنی بیشتری را ارائه نماییم. باتشکر؛

مصاحبه گر: خانم زهرا مطهری
دانشجوی کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث
و خبرنگار افتخاری واحد روابط عمومی مؤسسه قرآنی احسن الحدیث