توقف مراحل نهایی ادغام موسسه ها و تشکل های قرآنی
توقف مراحل نهایی ادغام موسسه ها و تشکل های قرآنی

تاریخ انتشار :۱۳۹۸/۱۱/۱۰
توقف مراحل نهایی ادغام موسسه ها و تشکل های قرآنی

گزارش 20:30 همراه با ارائه نظرات و صحبت‌های استاد سیدمحسن موسوی بلده مدرس و مدیر عامل مؤسسه قرآنی احسن الحدیث


راه اندازی هزاران موسسه قرآنی اقدام ارزشمندی بود که از پیروزی انقلاب اسلامی ایران شکل گرفت و به منظور ساماندهی و حمایت مادی و معنوی از این موسسه ها وزارت فرهنگی ارشاد اسلامی به تشکیل تشکل های قرآن ، عترت و سازمان تبلیغات اسلامی اقدام به راه اندازی اتحادیه موسسه های قرآنی کردند.

سید محسن موسوی بلده ( مدرس قرآن و مدیرعامل موسسه قرآنی احسن الحدیث) :ایجاب میکرد که اینها دور هم جمع شوندو یک تشکلی را پیدا بکنند هم از تجارب یکدیگر استفاده کنند در آموزش قرآن و هم اینکه از جایی هم حمایت بشوند و هم نظارت شوند.

اکنون حدود 5000 موسسه و تشکل قرآنی در کشور فعال اند که همین تعدد موسسه ها و موازی کاری نهاد های مربوطه فرآیند ادغام اتحادیه ها را به مطالبه جدی بخش مردمی تبدیل کرد و آنرا در دستور شورای توسعه فرهنگی قرآنی قرار داد.

حسن سلطان پناه (عضو هیئت مدیره اتحادیه موسسات قرآنی) : مشکل بودجه نیست مشکل سو مدیریت، مشکل موازی کاری است. شما می بینید که محفل انس با قرآن را هم زمان اوقاف ، ارشاد و هم سازمان قرآن کریم برگزار میکند. این چه نیاز دارد؟

سید محسن موسوی بلده ( مدرس قرآن و مدیرعامل موسسه قرآنی احسن الحدیث): لزوم اقدام این دو اتحادیه که به صورت موازی کار میکنند و مقاومت یکی از طرف های اتحادیه تشکل های وزارت ارشاد ،این باعث شده که امروزه عملا انرژی موسسات و به خصوص اتحادیه هایی که تشکیل شدند به جای اینکه صرف ارتقای کمی و کیفی حرکت موسسات مردمی بشود صرف درگیری با یکدیگر شده است.

چند سالی طول کشید تا مقرر شد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی اقدام و فعالیت های قرآنی خود را زیر نظر اتحادیه مدغم کشوری انجام دهند.

رحیم قربانی ( مدیر عامل اتحادیه موسسات و تشکل های قرآن و عترت) :در آذر ماه سال 97 این در قم اتفاق افتاد و به طور عملی اتحادیه مدغم قرآنی کشور تحت  عنوان اتحادیه موسسات و تشکل های قرآن و عترت شکل گرفت.

مهدی حاجی (مدیر عامل موسسه قرآنی آیه): بزارند این اتحادیه کار خودشو انجام بده خیلی از اموراتمون به راحتی حل میشه و ما میخواهیم از مسئولین محترم که با کسانی که قانون شکنی میکنند برخورد شود.

حالا با تغییر موضع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عملا این ادغام متوقف شده است.

عبدالهادی فقهی زاده (معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی): کارش از طرف شورای عالی انقلاب فرهنگی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپرده شده و الان در حال پیگیری است و هنوز به نتیجه قطعی روشنی نرسیده است.

پیگیری مجلس هم ظاهرا کار را به جایی نبرده است.

حجت الاسلام پژمانفر (رئیس فراکسیون قرآن ، عترت و نماز مجلس): واقعا من نمیخواهم نیت خوانی کنم ، اما به ادله ای که هیچ کدامش قابل دفاع نیست و امروز همه کسانیکه دور این میز نشستن متهم هستند که این کار مصوب ، منطقی و گفت و گو شده را نگذاشتند اجرایی شود. شورای عالی انقلاب فرهنگی مسئولیت این کار را دارد که ذیلش هم شورای توسعه فعالیت قرآنی با حضور 5 تا وزیر و همه کسانیکه به نوعی دخالت در حوزه قرآنی دارند دراینجا شرکت میکنند.

انتظار می رود مسئولان قرآنی و نهاد های مرتبط در مقابل هرگونه سکوت در خصوص مصوبه ادغام موسسه های قرآنی اقدام موثر انجام دهند.

اکنون هزاران موسسه قرآنی منتظرند تا در خصوص تعلل و وقت کشی ها در روند ادغام شفاف سازی شود.

فهیمه علی مردانی خبرنگار صدا و سیما