باید پاسخ‌های قرآن درباره حقوق بشر را به گوش جهانیان رساند . لزوم به چالش کشیدن حقوق بشر غربی
باید پاسخ‌های قرآن درباره حقوق بشر را به گوش جهانیان رساند . لزوم به چالش کشیدن حقوق بشر غربی

تاریخ انتشار :۱۳۹۷/۰۹/۰۵
باید پاسخ‌های قرآن درباره حقوق بشر را به گوش جهانیان رساند . لزوم به چالش کشیدن حقوق بشر غربی

سخنرانان در آخرین روز از سی‌ودومین کنفرانس وحدت اسلامی در کمیسیون حقوق‌ بشر به طرح دیدگاه‌های خود پرداختند و خواستار به چالش کشیدن حقوق بشر غربی از سوی علمای جهان اسلام شدند.


به گزارش خبرگزاری فارس، در آخرین روز از سی‌دومین کنفرانس وحدت اسلامی کمیسیون حقوق‌ بشر برگزار و سخنرانان به طرح دیدگاه‌های خود درباره حقوق بشر اسلامی پرداختند.

 

آیت‌الله صالحی: آیا حقوق بشر می‌گوید یک رژیم جعلی را آزاد بگذاریم تا مردم بی‌گناه فلسطین را بکشد؟

در این برنامه آیت‌الله صالحی از علمای افغانستان گفت: اسلام برای سعادت دنیا و آخرت برنامه کاملی دارد. اما  این پرسش پیش می‌آید که آن چه اسلامی است که امروز در منطقه دست به حرکات انتحاری و تروریستی می‌زند؟ اینها چه کسانی هستند که به نام اسلام و مسلمانی سایر مسلمانان را از دم تیغ می‌گذرانند؟

وی افزود: از سوی دیگر می‌بینیم که آمریکا به نام حقوق بشر در هیروشیما ۱۲۰ هزار نفر را به خاک و خون کشید و در سایر مناطق مردم بی‌گناه را می‌کشد، حال سؤال این است که آیا حقوق بشر می‌گوید یک رژیم جعلی را آزاد بگذاریم تا مردم بیگناه و مسلمان فلسطین کشته شوند؟

صالحی در پایان تأکید کرد: من از علمای اسلام می‌خواهم در این زمینه تأکیدات بیشتری داشته باشند تا بتوانیم جلوی چنین مواردی را در دنیا بگیریم.

آیت‌الله عابدینی: بهتر بود به جای حقوق بشر از حقوق انسانی سخن می‌گفتیم

آیت‌الله عابدینی امام جمعه قزوین طی سخنانی در نشست کمیسیون حقوق بشر گفت: اگر یک نگاه قرآنی به حقوق بشر داشته باشیم، می‌بینیم که در این زمینه موارد متعددی در قرآن کریم مطرح شده است.

وی افزود: اما آنچه که در این زمینه در قرآن مطرح شده شامل کلمات متعددی از جمله انسان و بشر و سایر موارد است که پایین‌ترین منزلت را از نظر معنایی در این زمینه کلمه بشر دارد و بهتر بود به جای حقوق بشر از حقوق انسانی سخن می‌گفتیم.

عابدینی گفت: همچنین باید به نیازهای انسانی و پاسخ‌های قرآنی به آن توجه داشته باشیم و آن را به گوش جهانیان برسانیم که از جمله در مورد نیاز به امنیت، رسیدن به رزق و روزی و موارد مشابه مسایلی در قرآن مطرح شده که می‌توان به آن‌ها توجه داشت.

آیت‌الله حسینی شاهرودی: با طرز تفکری که غرب دارد آیا می‌تواند حقوق بشر را رعایت کند؟

آیت‌الله حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان کردستان بیان داشت: با طرز تفکری که غرب دارد آیا می‌تواند حقوق بشر را رعایت کند؟ جواب این است که قطعاً نمی‌تواند این کار را بکند، چرا که بر اساس منفعت عمل می‌کنند و اگر حقوق بشر نفعی برای آن‌ها نداشته باشد رهایش می‌کند.

وی افزود: ترامپ در زمینه قراردادهای بین‌المللی این کار را کرده است و حقوق را زیر پا گذاشته و از سوی دیگر رژیم صهیونیستی این همه جنایت می‌کند. اما آمریکا کلامی در این باره بر زبان نمی‌آورد.

شاهرودی در پایان تاکید کرد: بنابراین آنان نمی‌توانند حقوق بشر را رعایت کنند و ما باید در این زمینه برای ارائه حقوق بشر اسلامی حرکت کنیم.

حجت‌الاسلام کوهساری: تمدن غرب را در مبانی نظری به چالش بکشیم

حجت‌الاسلام کوهساری ویژگی حقوق بشر را در تمدن غرب یک موضوع حیاتی دانست و گفت: اگر به بسیاری از کنوانسیون‌های جهانی نگاه کنیم، می‌بینیم که همه آن‌ها به حقوق بشر باز می‌گردد. اما جالب است که غرب در این زمینه کارنامه سیاهی دارد.

وی افزود: نتیجه‌ای که می‌توان گرفت این است که ما باید رویکرد تهاجمی را نسبت به این کارنامه غرب داشته باشیم.

کوهساری تصریح کرد: بنابراین می‌توانیم با تبادل تجارب میان کشورهای مسلمان و ثبت جنایات غربی‌ها علیه مسلمانان در تمامی نقاط دنیا این موارد را مستند کنیم و در نهایت رویکردی فعالانه در سازوکارهای حقوق بشری داشته باشیم و ضمن به چالش کشیدن حقوق بشر غربی حقوق بشر اسلامی را ارائه کنیم.

خبرگزاری فارس